• کپسول اسرول

شکل دارویی: کپسول 

موارد مصرف: تنظیم کننده و پایین آورنده فشار خون سیستولی

توضیحات: دلایل اساسی برای بالا رفتن فشارخون عبارتند از افزایش رطوبات و اخلاط زاید داخل عروقی، و افزایش مقاومت جداره عروق و یا تنگی عروق؛ درمان در مورد اول شامل دفع، تجفیف، تلطیف یا تحلیل مواد زاید و رطوبات و ترقیق خون است. مفردات مفید در این امر عبارتند از گل گاوزبان، بادرنجبویه، اسطوخودوس، بابونه، و برگ ورون. همچنین قره‌غات و چای ترش در افزایش حالت اسیدی و رقت خون مؤثر هستند. در مورد دوم نیز باید به تفتیح عروق پرداخت و این امر با کمک سنبل الطیب، سیاهدانه، و ریشه اسرول انجام پذیر است.

در کتب طب سنتی، بادرنجبویه، مقوی دل و دماغ و مفتح سده دماغ شناخته شده؛ گل گاوزبان، مقوی ارواح و حرارت غریزی و مسهل اخلاط محترقه و سوداست؛ چای ترش، مرقق خون و تصفیه کننده آن است؛ بهارنارنج نیز مقوی قلب و آرام‌بخش است؛ اسطوخودوس، محلل و ملطف و جالی و مفتح سده‌ها و مقوى دل و دماغ و مصفى روح و دارای قوت مسهله است. اسطوخودوس مقوى و مسخن اخلاط است؛ بابونه، ملطف و محلل بى‏جذب و مفتح و مقوى دماغ و اعصاب و مدر عرق و بول است؛ گل سرخ، مقوى قوى و ارواح و مفرح و ملطف و جالى و مسهل و مسكن صفرا و بلغم رقيق است؛ تخم گشنیز، علاوه بر ایجاد فرح، مقوى دماغ و قلب و معده ‏و رافع خفقان است؛ ورون، مرقق خون است‏؛ سنبل الطیب، مفتح سده دماغى و مقوى دماغ و مدر بول و مجفف رطوبات و همچنین محلل نفخ و رياح و علل كبد بارد رطب است؛ قراطاط، مسخن و محلل و مدر بول و محلل رياح غليظه  و مفتح سدد است؛ سیاهدانه، مسخن و مجفف رطوبات و مقطع اخلاط و جالى و مدر بول است. 

از مجموع این گیاهان خواص مورد نظر برای کاهش فشارخون به‌دست می‌آید که عبارتند از بهبود هضم اول و دوم، تقویت و تسخین و تفتیح سدد کبد برای تولید خون صالح، تجفیف و تحلیل ریاح و فضولات غلیظ و تقطیع اخلاط، اصلاح حال بافت‌های عصبی از جمله دماغ و اعصاب و عروق خونی، بهبود عملکرد دستگاه قلب و عروق، تصفیه و تلطیف روح و تقویت قوا، برطرف نمودن اعراض نفسانی، و دفع رطوبات اضافه از طریق ادرار و اسهال سودا. 

این دارو علاوه بر اثر بر فشارخون، می‌تواند در دفع سودا، ایجاد فرح، تقویت قلب و دماغ، و کاهش غلظت خون و تاحدی رفع بیماری‌های روحی ناشی از سودا مؤثر باشد.

اجزاء فراورده: گل گاوزبان، بادرنجبویه، بهارنارنج، اسطوخودوس، بابونه، گل سرخ، تخم گشنیز، برگ ورون، سنبل الطیب، قره‌غات، چای ترش، سیاه دانه، اسرول

آثار دارو از دید طب سنتی: دافع سودا، مفتح سده، ملطف، مقطع و جالی، مفرح، مقوی دل و دماغ

مزاج کلی دارو: گرم و خشک

منع مصرف: در افراد با سابقه آلرژی به گیاهان دارویی (به‌خصوص اسطوخودوس، گل گاوزبان، سیاه دانه) با احتیاط تجویز شود. به دلیل وجود گیاهان رقیق کننده خون (مانند ورون، چای ترش، قره‌غات، سیاه دانه، اسطوخودوس) در مبتلایان به خونریزی شدید مصرف نشود. در زمان مصرف همزمان کپسول اسرول با داروهای ضد انعقادی (به ویژه وارفارین) احتیاط شود.

عوارض جانبی: عارضه جانبی گزارش نشده است. 

دستور مصرف: هر 8 یا 12 ساعت یک کپسول میل شود. تغییر نحوه تجویز و تعداد دارو باید زیر نظر پزشک صورت گیرد. 

تداخلات دارویی: مصرف همزمان این کپسول با داروهای کاهنده فشار خون ایرادی ندارد ولی باید با کنترل دقیق فشار خون باشد. 

گیاه اسرول در تداخل با گلیکوزیدهای دیژیتال باعث برادیکاردی؛ با نورولپتیک‌ها و باربیتورات‌ها باعث تقویت متقابل؛ با لوودوپا باعث کاهش تاثیر دارو (علایم حرکتی اکستراپیرامیدال نامطلوب ممکن است افزایش یابد)؛ و با سمپاتومیمیتیک‌ها (برای مثال داروهای سرفه/سرماخوردگی و سرکوب کننده‌های اشتها) منجر به افزایش شدید فشارخون در ابتدای مصرف می‌شود و در این موارد احتیاط بیشتری لازم است.

به دلیل وجود چای ترش در ترکیب این دارو بهتر است بین مصرف کپسول اسرول با استامینوفن، دیکلوفناک، و کلروکین فاصله زمانی مناسب رعایت شود. 

مصرف در حاملگی و شیردهی: مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی مجاز نمی‌باشد.

نکات قابل توصیه: این دارو تنظیم کننده فشارخون است و باعث افت فشارخون نمی‌شود. مصرف این کپسول همراه با یک داروی مدر (مانند شربت بزوری) عملکرد آن را تقویت می‌کند که البته باید با دستور پزشک معالج انجام گیرد. پس از تنظیم فشارخون، دارو یکباره قطع نشود تا موجب برگشت بیماری نگردد بلکه به تدریج دارو کاهش یابد

 

منابع: 

1- عقیلی خراسانی، مخزن الادویه، تهران: انتشارات باورداران، 2001

2- حاجى شريف، احمد، اسرار گياهان دارويى، 1جلد، حافظ نوين - تهران، چاپ: چهارم، 1386 ه.ش.

3- عقیلی خراسانی، قرابادین کبیر، جلد 1، موسسه تحقیقات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل، دانشگاه علوم پزشکی ایران، 2007

4- ابن سینا، قانون فی الطب، جلد 1، بیروت: انتشارات العلامی، 2005

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کپسول اسرول

  • تولیدکننده: طوبی
  • مدل کالا: کپسول
  • موجودی: در انبار
  • 20,000 تومان


برچسب ها: کپسول اسرول, تنظیم کننده فشار خون, پایین آورنده فشار خون, فشار خون