• اثلق

افزاينده ميل جنسي در زنان و كم‌كننده ميل جنسي در مردان

رافع افسردگی و بهبود حال زنان یائسه و گرگرفتگی یائسگی

نافع برای طحال


توضیحات: 

اثلق دارای خواص بسیاری است. در کتاب مخزن الادویه درباره اثلق نوشته شده که مصرف آن برای جنون و تفتیح سده دماغ و خفقان سوداوی و بلغمی و تفتیح سده جگر و سپرز (طحال) و کسر ریاح و زیاد کردن شیر و تجفیف (خشکاندن) منی و ادرار (به جریان انداختن) حیض مؤثر است (1 و 2). امروزه از عصاره‌های این گیاه برای درمان سندرم پیش از قاعدگی (3)، خونریزی‌های غیرطبیعی رحم،‌ درد پستان (4)، و هیپرپرولاکتینمی خفیف (5) استفاده می‌شود. همچنین رازیانه در کتب طب سنتی به عنوان مفتح سدد مجارى سينه و كبد و طحال و گرده و مثانه و مسكن اوجاع آنها كه از برودت باشد و مقوى باصره و معده و محلل رياح و اخلاط غليظ و مولد و زياده كننده شير و مدر بول و حيض و ترياق سموم حيواني معرفی شده است (1 و2). در طب امروزی رازیانه را به عنوان یک داروی محافظ کبد، شیرآور، و قاعده‌آور می‌شناسند که فعالیتی مشابه استروژن دارد (6). تخم جزر نیز مدر قوى است و برای استسقا و عسرالبول و انتفاخ بطن و رفع سموم مفید می‌‌باشد (1و2). از آنجایی که هر سه مفرده بر دستگاه تناسلی زنان تاثیر می‌گذارند ترکیب دارویی اثلق با رازیانه و تخم زردک می‌تواند در تنظيم عادت ماهانه و فعال كردن تخمدان‌ها مؤثر باشد.


اجزاء فراورده: 

اثلق، رازیانه، تخم هویج زردک


آثار دارو از دید طب سنتی: 

مفتح سده کبد و رحم، محلل ریاح و اخلاط غلیظ، ملطف، مدر بول و حیض، مبهی زنان


مزاج کلی دارو: گرم در دوم


منع مصرف: به دلیل وجود رازیانه در ترکیب دارو در صورت ابتلا به سرطانهای وابسته به استروژن در مصرف دارو احتیاط شود.


عوارض جانبی: 

عارضه جانبی خاصی گزارش نشده است. شایعترین عوارض اثلق عبارتند از تهوع، سردرد، اختلالات گوارشی، اختلالات قاعدگی، آکنه، خارش‌، و بثورات سرخ رنگ (7) که در ترکیب با مفردات ذکر شده در این دارو این اثرات مضر گزارش نشده است.
دستور مصرف: نیم‌ساعت پیش از صبحانه و شب پیش از خواب دو کپسول میل شود.
تداخلات دارویی: جذب دارو در حالت ناشتا بیشتر است؛ در عین حال مصرف بعد از غذا هم با توصیه طبیب معالج با ملاحظات مربوط به مزاج و بیماری قابل اجراست. این دارو با داروهای هورمونی تداخل دارد.

مصرف در حاملگی و شیردهی: مصرف دارو در بارداری و شیردهی با مشاوره پزشک انجام پذیرد.

نکات قابل توصیه:

 مصرف طولانی مدت آن در مردان می‌تواند موجب ناباروری شود.
کپسول اثلق برای خشکی واژن به همراه پماد ب یا پماد کتان مفید است. زمانی که از این دارو برای درمان بیماری فیبروکیستیک سینه استفاده می‌شود می‌توان همزمان از روغن کتان به صورت موضعی و خوراکی نیز بهره برد. کپسول اثلق در کاهش پرولاکتین اثر دارد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

اثلق

  • تولیدکننده: طوبی
  • مدل کالا: کپسول
  • موجودی: در انبار
  • 20,000 تومان


برچسب ها: اثلق, افزاينده ميل جنسي در زنان, كم‌كننده ميل جنسي در مردان, رافع افسردگی و بهبود حال زنان یائسه, گرگرفتگی یائسگی, نافع برای طحال