• ایارج فیقرا

شکل دارویی: کپسول
موارد مصرف: نافع در امراض سر و رافع ابخره دماغی؛ منقی معده و مواد بلغمی؛ مسهل بلغم.
توضیحات: ایارج فیقرا، مسهلی اصلاح شده از تأليفات بقراط است و اصل و عمود آن، گیاه صبر می‌باشد. از دید بقراط این داروی مرکب برای درمان امراض سر به‌خصوص امراض ناشی از بخارات و تنقیه معده و مواد بلغمی مفید است. صبر هر نوع خلط مهیای مجتمع در معده و سر و مفاصل را دفع می‌کند و مقوی معده و قوت باصره و سایر حواس و دافع اکثر امراض دماغی مشارک معده است. در این داروی مرکب، مصطکی، عملکرد صبر را در تقویت دماغ تشدید می‌کند؛ وجود گلسرخ و مصطکی، ایارج فیقرا را به دارویی مناسب برای امراض معده تبدیل می‌کند و از ضرر رساندن صبر به معده و کبد ضعیف جلوگیری می‌کند؛ همچنین، در صورت افزودن ادویه مناسب به صبر، ترکیب حاصل برای جمیع امراض سوداوی مفید خواهد بود؛ دارچین نیز با جلای باصره، عملکرد صبر در تقویت باصره را تکمیل می‌کند. حب و عود بلسان و سلیخه با تجفیف رطوبات معده و رفع سردی آن باعث تقویت معده می‌شوند و در تنقیه و تجفیف رطوبات رحم نیز مؤثر هستند.
اجزاء فراورده: صبر، مصطکی، سنبل‌الطیب، دارچین، اسارون، گل سرخ، حب بلسان، عود بلسان، سلیخه
نحوه اثر دارو از دید طب سنتی: مفتح سدد کبد، مسهل اخلاط آماده دفع، جاذب از اقاصی بدن، محلل ریاح احشا، مسهل و مخرج سودا و بلغم غلیظ و مائی، مجفف رطوبات زائد.
مزاج کلی دارو: گرم و خشک
منع مصرف: در کودکان زیر 12 سال، کولیت، بواسیر، آپاندیسیت، انسداد روده، بیماری‌های حاد التهابی روده مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، درد شکمی با منشا نامشخص، خونریزی معده و واریس مری ممنوع است.
عوارض جانبی: در دوزهای درمانی مناسب خطر یا عارضه‌ای ندارد. ممکن است باعث دلپیچه و اسهال شود که در صورت ملایم بودن آن نشانه دفع مواد و برای بیمار مفید است. در اینصورت با مصرف یک لیوان آبجوش همراه با عسل، مواد دفع شده و دلپیچه برطرف می‌شود.
در صورت اسهالهای مکرر و بیش از حد دارو قطع شده و یک روز در میان مصرف شود.
دستور مصرف: 1 تا 2 کپسول، صبح ناشتا با آب میل شود.
تداخلات دارویی: تاکنون گزارش نشده است.
مصرف در حاملگی و شیردهی: در بارداری و شیردهی مصرف نشود.
نکات قابل توصیه: مصرف طولانی مدت دارو بدون تجویز پزشک ممنوع است. در صورتي كه بيمار دچار ورم يا زخم در روده‌ها باشد باید با احتياط مصرف شود. در افرادي كه دچار يبوست مزمن یا داراي خلط غليظ هستند لازم است ابتدا از داروهاي منضج استفاده شود. در افرادی که دارای ناراحتی معده یا کلیه هستند با چند عدد عناب مصرف شود.
منابع:
عقیلی خراسانی، مخزن الادویه، تهران: انتشارات باورداران، 2001
ابن سینا، قانون فی الطب، بیروت: انتشارات العلامی، 2005
عقیلی خراسانی، قرابادین کبیر، موسسه تحقیقات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل، دانشگاه علوم پزشکی ایران، 2007
American Herbal Products Association's Botanical Safety Handbook-CRC Press (2013)
PDR 2008

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ایارج فیقرا

  • تولیدکننده: طوبی
  • مدل کالا: کپسول
  • موجودی: در انبار
  • 17,500 تومان


برچسب ها: ایارج فیقرا, امراض سر, ابخره دماغی, منقی معده, مواد بلغمی, مسهل بلغم